| Gunit a întrebat:

Care e definita la fractii

Răspuns Câştigător
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Răsfoiește manualul de a patra. Fracția= o parte dintr-un întreg. Numitorul (numărul de jos) arată în câte părți a fost împărțit întregul, iar numărătorul arată câte părți s-au luat din întreg. Succes!

7 răspunsuri:
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

FRÁCŢIE, fracţii, s. f. (Uneori urmat de determinarea „ordinară") Simbol sau număr care reprezintă raportul a două numere întregi. ♢ Fracţie zecimală = fracţie al cărei numitor este o putere a lui 10. ♦ Raport a două expresii matematice. – Din fr. fraction, lat. fractio. Sursa: Dicţionarul explicativ al limbii române

| Dragosgan a răspuns:

Definitia la fractii este du-te si ia carte si invata, nu intreba aici pe TPU ca sa iti faci temele de vacanta sau asa ceva, pentru ca nu ai nimic de castigat din asta.Mai bine du-te si invata si o sa stii.

| Danielicious a răspuns:

O fractie are 3 elemente linia de fractie numarator(numarul scris deasupra liniei de fractie) si numitor (numarul scris sub linia de fractie)

Numaratorul arata cate parti intregi egale dintr-un intreg am considerat

Numitorul arata numarul total de parti egale ale intregului

O fractie se numeste subunitara daca numaratorul este mai mic decat numitorul

O fractie se numeste echiunitara daca numaratorul este egal cu numitorul

O fractie se numeste supraunitara daca numaratorul este mai mare decat numitorul

Toate astea sunt luate din cartea de aritmetica de clasa a5a

Fundisha? Plizz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fractia este sistemul numeral

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din inseamna ori

| Sara908 a răspuns:

O fracție constă dintr-un numărător întreg, afișat deasupra liniei, si un numitor, afisat sub linie.