| horansgang a întrebat:

Care e diferenţa dintre complement indirect şi complement direct?

DAU FUNDA.
mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| RockPassion94 a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarea: "pe cine?" si-l recunosti dupa prepozitia "pe".

Complementul indirect raspunde la intrebarile:
-"la cine?"
-"la ce?"
-"cu cine?"
-"cu ce?
-"despre cine?"
-"despre ce?"
Il recunosti dupa prepozitiile :la, cu, despre, de.

In cazul ambelor complemente, intrebarea se adreseaza unui verb!

O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Complementul indirect este partea secundară de propoziție care determină un verb intranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea verbului sau căruia i se atribuie o acțiune, o însușire sau o caracteristică exprimată prin cuvântul determinat.

Un complement direct semnifică în gramatică un element sau o parte a propoziției care este definit/ă de relația directă pe care o are cu predicatul propoziției. Complementul direct este partea secundară de propoziție care determină un verb tranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se acționează.

| AndraAlee16 a răspuns:

Complementul direct raspunde la :,, pe cine?'' si,, ce?''
Iar cel indirect la intrebari precum :,, la cine?'' cu cine? cu ce? de la cine? de la ce?