| LookAtMee a întrebat:

Care e diferenta intre caracterizarea directa, indirecta...fizica si morala?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Directa e cea facuta de autor, celalate personaje sau chiar de insusi personajul "un baiat brunet", iar cea indirecta e cea care reiese din faptele personajul.De exemplu, dupa cum se comporta Dl Goe putem trage concluzia ca era un baiat rasfatat si prost crescut, chiar daca nici autorul nici celalate personaje nu spun acest lucru.
Caracterizarea fizica ar trebui sa fie evidenta ce e. Cea care se refera la caracteristici fizice : inalt, slab, gras, frumos, urat, brunet, blonda, ochi albastri. Cea morala se refera la caracteristici sufletesti, psihice : inteligent, amabil, politicos, mincinos, curajul, naiv etc

| BeTheChange a răspuns:

Caracterizare directă (autorul comunică direct trăsăturile definitorii ale personajului) este facută de narator, de alte presonaje, sau prin autocaracterizare.
Caracterizarea indirectă reiese / se poate deduce din faptele, găndurile, vorbele, atitudinile, reacţiile personajului.
Caracterizarea fizică este legată de aspectul exterior, pe când caracterizarea morală privește caracterul si psihicul personajului.