| DeDeSimplu a întrebat:

am si eu o nelamurire...caracterizarea directa este facuta de autor si cea indirecta prin gesturi, fapte si personaje? fundalove struck

Răspuns Câştigător
| AnnDaTv a răspuns:

Aia directa da ...De catre narator,alte ersnaje si auto-caracterizare...cea indirecta pri n mediul social,prin relatia cu alte pers, prin nume, limbaj si comportament. Funditssa?love struck u am niciuna :[

3 răspunsuri:
| IoanaAndreea97 a răspuns:

Caracterizarea directa e facuta prin cuvintele autorului, a celorlalte personaje sau chiar a personajului insa, iar cea indirecta reiese din faptele personajului, comportament, ganduri, idei sentimente, limbaj, relatia cu celelalte personaje, mediul in care traieste etc. fundita?

| scotch a răspuns:

Caracterizarea directa este facuta de autor,alte personaje si personajul insusi.Iar cea indirecta se caracterizeaza prin fapte,vorbe,relatiile cu celelate personaje, vestimentatie, numehappy. fundabatting eyelashes

| scotch a răspuns:

Cracterizarea directa este facuta de autor,celelalte persoanje si personajul insusi.Iar cea indirecta se caracterizeaza prin fapte,vorbe,relatiile cu celelalte personaje, vestimentatie, nume. fundabig grin