| torsi a întrebat:

Care este diferenta intre caracterizarea directa si cea indirecta?
funda

Răspuns Câştigător
| qwerty21 a răspuns:

Caracterizare directa
ea este foarte inalta

caract indirecta
eu i-am cerut un pufulete,iar el nu mi-a dat

deci, concluzionam ca este o persoana zgarcita el.nu?

asta e. directa,e cand zice direct ce e, si indirecta, cand deducem ceva din actiunile facute de acel personaj

6 răspunsuri:
| Gheorge1833424 a răspuns:

Caracterizare directa cand este scris in text (Bula era rosu galben si verde)
caracterizare indiresta cand ne dam seama din idee(A infruntat un balaur-era curajos)

| KubetiiOO a răspuns:

-caracterizare direca este descrierea unu personaj de catre autor, de el insusi ( cand personajul se descrie pe sine) sau de catre alte personaje.
-caracterizarea indirecta este cea facuta prin actiunile, atitudinile, opiniile exprimate de personaj, mediul in care traieste si limbajul folosit.
sper ca ai inteles kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracterizarea directa reiese din caracterizarea lui pe care o face celelalte presonaje sau el insusi.
Caracterizarea indirecta este cea facuta prin actiunile sale sau care reiese din dialog sau limbajul vorbit.
Nu ai pentru ce! Sper sa iei o nota mare!

| kenzo28 a răspuns:

Caracterizarea directa este atunci cand povestitorul prezinta direct personajul ex:" avea ochii capruu era scund generos,respectuosetc,etc." iar caracterizarea indirecta este atunci cand se deduc din comportamentul lui anumite aspecte indirecte ex:Matei lovea animalele injura, tinea totul pentru el(era rau egoist, obraznic etc.)" sper ca am fost de foloswinking

| Jhons_Billy_1998 a răspuns:

Kubetioo a raspuns bine!