| Ally a întrebat:

Care este adjectivul pronominal? Dati-mi exemple de adjective pronominale cu functia sintactica de subiect, nume predicativ, atribut.

10 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

E chiar atat de greu sa folosesti google-ul?

| PaTTy_3342 a răspuns:

Adjectivele pronominale sunt ca si pronumele, de mai multe feluri: personale, demonstrative, posesive etc. Daca spun: "Aceasta este cartea ta" ai in propozitie un pronume personal demonstrativ cu rol de subiect (Aceasta), si un adjectiv pronominal posesiv (ta) care se acorda in gen numar si caz cu substantivul determinat (cartea), care e nume predicativ (care carte? cartea ta). daca spui doar: Cartea este a lui, atunci ai un pronume personal in cazul genitiv cu functie de nume predicativ (a lui)...

| Marian_2691 a răspuns:

Vreau s ate corectez in direct si in reluare, sintactica de subiect nu ai avut-o nici in intrebarea ta dar sa intrebi de adjectivul pronominal, eu sunt eu si tu esti tu care-s mai lalalal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu sa folosesti google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare branza googlel-ul este de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu!happy

| Adelina_6085 a răspuns:

@ PaTTy :
1)Nu exista adjectiv pronominal personal.
2)In propozitia "Aceasta este cartea ta","Aceasta" este Nume Predicativ, in Nominativ.Subiectul este "cartea". Propozitiile de genu' asta se inverseaza, apoi se analizeaza : "Cartea ta este aceasta".

| CaNiBaL a răspuns (pentru Adelina_6085):

De fapt "aceasta" este subiect, iar "este cartea" este nume predicativwinking

| AlexandraIulia a răspuns:

Ai nostri ne asteapta.
Ai nostri-pronume posesiv

| Najib_Bilal_1976 a răspuns:

Intra pe google