| andreea_5374 a întrebat:

Care este calatoria cosmica a Luceafarului, punand in evidenta viziunea artistica a poetului in conturarea tabloului care infatiseaza nasterea lumii(cosmogonia).

multumesc mult!

am mare nvoie de descrierea calatorii cosmice a Luceafarului!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cum sa piarda cineva din propriul timp pentru a-ti face tie compunerea? Cauta pe net si vei gasi zeci de referate pe aceasta tema.

| Flav a răspuns:

Macar ai vointa sa cauti dumitale singura pe Internet, daca vrei matalutza sa truchezi scoala. Exista si atatea carti de comentarii ( pe vremea era ''Eseul'' ), site-uri cu referate, dar deh, tu vrei mura-n gura.
By the way, singurele lucruri pe care le raportez pe site-ul asta sunt intrebarile cu teme, fiindca va fac rau voua. Deci, ti-am bifat si tie intrebarea!

| bvampeires a răspuns (pentru Flav):

Toata lumea spune : cauta pe net. Negasind pagini care sa dea informatii in intregime sau care sa foloseasca se utilizeaza ca ultima sursa de ajutor TPU, pentru a intreba oamenii care au habar, in speranta unei rezolvari. Daca nu vreti sa ajutati, mai bine nu raspundeti decat sa jigniti sau sa faceti sa se simta prost un om, care poate nu a facut la scoala ca sa stie, unii dintre noi nu avem acces la profesori care sa ne spuna ce trebuie sa facem, insa ne dau teme in care ne cer ce nu ne preda, asa ca avem nevoie de exemple, sau de trasaturi caracteristice, multi dintre noi nu cerem o rezolvare. Vrem doar o o structura dupa care sa putem sa ne facem singuri. Pentru ca exista copii care au facut la scoala si ne pot ajuta cat de cat.

| MidnightLady a răspuns:

Ehe...si eu am avut nevoie acum cativa ani, dar atat m-am chinuit pana am descris singura.
Asa ca ia tu frumos o carticica in mana si inchide TPU. ca aici nu se fac teme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cer de stele dedesubt, deasupra cer de stele.parea un fulger neintrerupt, ratacitor prin ele.si unde, ajunge nu-i hotar, nici ochi spre a cunoaste, si vremea -ncearca in zadar din goluri a se naste.cam pe aici ar fi, dar eu stiu doar versurile.sunt atat de frumoase.restul gandeste singura.