| MihaiPavel21 a întrebat:

Care este cea mai simplă metodă de a învăța pentru bac la profilul uman?

P. S. Adică voi cei care ați fost la profilul uman cum ați învățat și ați luat bacul la istorie,geografie și română?
Eu de exemplu când citesc mult,mai ales comentarii la română, mă plictisesc și apoi nu mai citesc și nu știu ce să fac că aș vrea să iau BAC-ul!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La filo e metoada aia veche și prăfuită: toceală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la filologie, și am dat bac-ul la romana, istorie si geografie. Bac-ul, cel putin la materiile astea, este destul de usor.
La romana si geografie poti sa iei nota mare lejer, cu conditia sa stii toate operele la romana si cateva capitale, rauri si judete la geografie. Eu stiam vreo 10-12 opere din 20 sau cate erau, dar tu nu face ca mine. laughing
Învată cate un comentariu pe zi, dar invata-l cat mai bine, cap-coada, pana cand poti sa-l spui pe tot fara sa tragi cu ochiul in caiet.
La geografie cauta pe net jocuri din alea cu harta Europei, a Romaniei, harti cu rauri etc. La fel, exerseaza pe harti pana le faci perfectie.
Eu la geografie in afara de harti, clima si relief nu am mai invatat altceva.
La istorie e mai naspa. Toceste titlurile lectiilor foarte bine, pentru ca la subiectul 3 cerinta e destul vaga.
Tin minte ca un baiat intrebase dupa proba la istorie "Ce lectie era la subiectiul 3?"
Și daca esti curios, am luat bac-ul din prima, fara meditatii, cu 9 la romana, 7 la istorie si 8.50 la geografie.
Daca iti este teama ca nu te descurci, apuca-te de meditatii. Acolo vei fii tinut mai din scurt, ca sa zic asa, si cred ca ar fi idee buna.

| Sfetnic a răspuns:

Pentru geografie te poate ajuta site-ul acesta: https://geografilia.blogspot.com/2010/09/bac.html
Articolele introductive sunt în subsolul listei, iar cele noi în partea de sus.