| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai mare munte din lume?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Ca inaltime e Everest cu 8848 m.

18 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Chomolungma(Mama Sfinta)in tibetana, Everest in engleza. Inaltime: 8844m dupa unii, 8848 dupa altii.
In nepaleza este denumit Sagarmatha adica Zeita Cerului

| georgesur a răspuns:

Cind este ziua (intervalul de timp in care avem lumina naturala) mai lunga la Melbourne (Australia), pe 22 decembrie sau pe 22iunie?
Cind este ziua aproximativ egala cu noaptea la Singapore?

| georgesur a răspuns:

Scuze pentru "Cind este ziua..." a aparut aici din greseala (de fapt era o intrebare) si nu am reusit s-o sterg sad
In privinta inaltimii exacte a Everestului sunt de fapt "vehiculate" trei cifre:
-Altitudinea de 8.848 m a fost determinată prima oară de un studiu indian din 1955, efectuat aproape de munte, folosind teodolite. Rezultatul a fost confirmat de o măsurătoare chinezească din 1975. În ambele cazuri, a fost măsurată înălţimea totală, cu tot cu stratul de zăpadă de pe vârf.
-În mai 1999, o expediţie americană, condusă de Bradford Washburn, a plasat un dispozitiv GPS pe cel mai înalt punct stâncos. Rezultatul dat de aparat a fost o altitudine de 8.850 m, la o grosime a gheţii de încă 1 m.
-In 2005, după câteva luni de măsurători şi calcule, Biroul de Stat pentru Geodezie şi Cartografie din China a anunţat oficial că înălţimea Muntelui Everest este de 8.844,43 m±0, 21 m. Această instituţie a afirmat că este cea mai precisă măsurătoare efectuată.
Rezultatul din 2005 al chinezilor, pare cel mai exact(au si lucrat luni de zile la masuratori si calcule cei de la Biroul de Stat pentru Geodezie şi Cartografie din China);
cel obtinut cu GPS-ul de americani (8850m) tine de etalonari, dar ei incearca sa-l impuna;. cel de 8848m
(din 1975)este probabil cel mai departe de adevar.
caci este obtinut cu teodolitul si nu tine cont de grosimea stratului de gheata...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Vf Everest din Muntii Hymalaia. Are 8848 m altitudine.

| andreutz a răspuns:

Himalaya, cu varful everest...8872m.

| kh1ss a răspuns:

Himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai inalt munte din lume este mauna cea din hawai cu o inaltime de peste 10.000 m

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Canada

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muntele alb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rusia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evrest 8844

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rusia

| CriSslsa3 a răspuns:

Din cate stiu eu, ca inaltime e Everest cu 8848 m.(la fel ca viorel2c) eu asa stiuwinking