| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai mare munte din lume? Multumesc

Răspuns Câştigător
| MiKuTzZzA a răspuns:

Cel mai inalt munte din lume este: Mauna Kea -re baza pe fundul Oceanului Pacific;
-se ridica pana la un varf de 10.205m;
-altitudinea 6.000m;
-muntele se afla sub apa... iar restul 4.205 este
deasupra nivelului Oc.Pacific;

55 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mauna Kea (Muntele Alb in limba hawai-ana) are baza undeva pe fundul oceanului Pacific si se ridica pana la un varf de 10.205 m. Pana la altitudinea de 6.000m, muntele se afla sub apa, iar restul de 4.205m se gaseste deasupra nivelului oceanului. In total, de la baza la varf, este cu 1.357 m mai mare decat Everestul.

| scriitor a răspuns:

Lumea însemna mai mult decât Pământul. În acest caz cel mai înalt munte nu poate fi numit, dar putem vorbi de un cel mai înalt munte cunoscut. Acesta este Olympos de pe Marte având înălţime de peste 24 de kilometri.

| pep a răspuns:

Raspunsul Sheherezadei (v. sheherezada) e cel corect.Inaltimile muntilor se iau de la cota zero data de nivelul marii.

| mihalitza a răspuns:

Inaltimea unui munte se socoteste avand ca referinta nivelul unei mari(la noi in tara de exemplu, nivelul Marii Negre), deci Muntele Alb nu poate fi socotit mai inalt ca Everestul(daca te-ai referit la inaltime.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest este muntele al cărui vârf se află la cea mai mare distanţă de nivelul mării. Câţiva alţi munţi sunt uneori numiţi „cel mai înalt munte din lume" pe diferite criterii. Mauna Kea din Hawaii este cel mai înalt munte măsurat de la baza sa se ridică la peste 10.200 m măsurat de la baza sa de pe fundul oceanului, având însă doar 4.205 m peste nivelul mării.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Karon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muntele himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

OLYMPOS

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muntele himalaya

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cum se numeste dar am auzit de un munte care are 9000m in pamant si 5000m la suprafata

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Everest
are aproape 8 km inaltime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai inalt munte din lume este Mauna Kea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea nu sunt sigur dar cred ca este muntele soparle din localitatea cocostarca de langa cimitiru baba oarba...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare munte din lume - Himalaya-8. 850 m

Alte răspunsuri