| aladyna a întrebat:

Care este cel mai mare munte din lume?

7 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Cel mai mare munte din lume este Everest.el trece de nori.iti trebuie saptamani sau chiar luni ca sa ajungi in varful lui. unii oameni chiar au reusit!

| iFollowRivers a răspuns:

Mauna Kea (Muntele Alb in limba hawai-ana) are baza undeva pe fundul oceanului Pacific si se ridica pana la un varf de 10.205 m.

| jeffery a răspuns (pentru iFollowRivers):

Probabil toata inaltimea de la baza la varf e de 10.205 m. Dar daca spui ca e undeva pe fundul oceanului Pacific, si noi consideram nivelul oceanului 0 m(parca asa stiam de la geografie) atunci nu cred ca e cel mai inalt varf. Doar o parere thinking Daca puteti sa ma lamuriti mai mult, e perfect. Sper ca nu am provocat nervi big grin, anyway.

| BlackHorizon a răspuns:

Everestul - este cel mai innalt punct din lume 8848m(h)
Daca te intereseaza se afla in muntii Himalaya la granita dintre Nepal si Tibet(China).

| DanielaClaudia a răspuns:

Everest happy funda?

| byasweet01 a răspuns:

Eu stiu ca muntii himalaya sunt cei mai inalti

| Kindeer a răspuns:

Everest
http://ro.wikipedia.org/wiki/Everest. Aici ai mai multe inf despre el