| laurentiu80 a întrebat:

Care este cel mai mare numar descifrabil din matematica, si cum se citeste?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

laughing Nu e posibil sa-ti raspunda cineva corect la aceasta intrebare, pentru ca dupa un minut mai vine unul si adauga un...1 la "cifra" aia.
Mai clar, oricine iti va scrie aici: "un miliard de miliarde de miliarde...", ii raspund eu cu: "DOUA, miliarde de miliarde de miliarde"... big grin

In matematici nu se folosesc numere mari, de la un anumit ordin de marime, trebuie sa-ti "inchipui" numarul ala.
Pot sa-ti dau exemple de asemenea numere, folosind notarea matematica mai cunoscuta si ca "puterile lui 10".
Spre exemplu, numarul "o mie de miliarde" se scrie 1 000.000.000.000 ceea ce este destul de incomod.
Il mai poti scrie si ca: 10, la puterea 12 (adica 1, urmat de 12 zerouri)
Acum ca ti-am dat "tema" happy te poti juca cu numere gigant, totul tine de forta ta de a "calcula" cum se poate "citii" un asemenea numar.
Mai jos ai doua exemple de astfel de numere, folosite in fizica, dar de neexplicat si cu atat mai mult, de "citit" pe TPU. happy

- 10, la puterea 1500 adica un 1, urmat de 1500 de zerouri.
Aceasta cifra este timpul (in ani) pe care un fizician pe nume Dyson l-a calculat ca durata pentru ca toata materia sa se transforme prin fuziune la rece, in cea mai stabila forma nucleara, care este elementul fier.

- 10, la puterea 10, la puterea 8. (inseamna 1, urmat de o suta de milioane de zerouri) si se banuieste ca este factorul cu care a inflationat Universul.

Cam dificil, nu? happy
Nu trebuie sa "citesti" numere mari, trebuie sa le intelegi.
Succes. happy

2 răspunsuri:
| DopeNope a răspuns:

Un 8 intors pe jumate se numeste infinit si este cel mai mare numar

| thebeggar a răspuns (pentru DopeNope):

Serios? fiind descifrabil cum se precizeaza... cate zero-uri are?