| blacktulip16 a întrebat:

Cum se citeste acest numar 1000000000000?

Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Cui ii pasa? Daca stiu sa il citesc nu o sa castig nimic.

40 răspunsuri:
| rotaruia a răspuns:

10 la a 12-a

| Azµre a răspuns:

1 Bilion!

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

Un bilion are 10 cifre, asta are 13

| post4you a răspuns (pentru dani0822):

Exact, nu ii inteleg ce abereaza cu bilionul straight face

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Are 12 zerouri asta înseamnă 10^12 care în sistemul numeric lung este bilionul în sistemul scurt numeric se scrie 10^9 care este bilionul.
Prin urmare tu scpui dn sistemul american, din cel scurt care 10^12 este trilionul.

Nu mă crezi uite aici sistemul :

Long and short scales
1, 000, 000, 000, one thousand million, 109, in the short scale
1, 000, 000, 000, 000, one million million, 1012, in the long scale

http://www.youtube.com/watch?v=C-52AI_ojyQ

http://en.wikipedia.org/wiki/Billion

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

Bine Anonymous, ramane ca tine

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Nu că rămâne ca mine, sunt două sisteme numerice diferite și se fac confuzii. Eu doar ți-am arătat nu ți-am scos ochii sau ceva, este corect și ca tine dar în sistemul scurt sau american cum vrei să îi spui

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

Te superi daca te intreb ce meserie ai? esti la facultate?
Multumesc anticipat.

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Sunt la facultate am aproape 25 de ani, meserii am avut destule de ce mă întrebi?

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

La ce facultate esti? sunt doar curios.

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Drept. Acum îmi spui ce ai de spus laughing

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Ca să încheiem discuția:

How many is a billion?

In British English, a billion used to be equivalent to a million million (i.e. 1, 000, 000, 000, 000), while in American English it has always equated to a thousand million (i.e. 1, 000, 000, 000). British English has now adopted the American figure, though, so that a billion equals a thousand million in both varieties of English.

The same sort of change has taken place with the meaning of trillion. In British English, a trillion used to mean a million million million (i.e. 1, 000, 000, 000, 000,000,000). Nowadays, it's generally held to be equivalent to a million million (1, 000,000, 000,000), as it is in American English.

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

Ok, banuiesc ca specializarea este avocat. te-am intrebat deoarece mi-au parut interesante intrebarile tale, credeam ca esti la psihologie, oricum, ma bucur ca mai exista cineva care vrea sa faca dreptate intr-o tara corupta.

| Azµre a răspuns (pentru dani0822):

Nu ai loc de alții să poți face ceva în țara asta. Încerci să faci un bine vin alții 10 din spate și îți dă în cap. De dreptate nici nu se mai pune problema. Legat de psihologie, mi-a plăcut și chiar mi-a părut rău că nu am dat și acolo. Dar niciodată nu se știe.

| dani0822 a răspuns (pentru Azµre):

Bine, noapte buna si iti doresc mult succes in cariera.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Se citeste 1 bilion :p.
Te pup, pa pa! :*

| Azµre a răspuns (pentru Latinmoon):

Da vezi tu în sistemul american se citește altfel happy și anumte trilion. Sunt două sisteme unul scurt care îl folosesc americanii și unul lung care îl folosim noi europenii și cu englezii.
Și avem așa:

Până la un milion este la fel dar de la milion se sare la trilion în sistemul american pe când la noi sare la bilion happy. E o diferență așa că atunci când vei auzi la bursă că în americă nu știu ce firmă a scos 1 trilion de dolari de fapt în sistemul nostru a scos doar 1 bilion.

| kteichd a răspuns:

10 trilioane

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Uite,fa asa:citesti "carnatul" ala cifra cu cifra.Incepi cu prima cifra si te duci pana al capat.
Unu,zece,o suta,o mie,zece mii,o suta de mii,un milion,zece miloane,o suta de milioane,un miliard, zece miliarde, o suta de miliarde, si in sfarsit, un bilion.
Asa e cel mai simplu.Bafta!

| Piratul10 a răspuns:

Se numește un Bilion, un bilion e numele in germana.Am învățat la școala.

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Dar acesta 234567890234567890?

| blacktulip16 explică (pentru asdfcffcvgvv123):

Hai hai

| Azµre a răspuns (pentru asdfcffcvgvv123):

Deja vorbim de Quatralioane

| asdfcffcvgvv123 a răspuns (pentru Azµre):

laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))

| dani0822 a răspuns (pentru asdfcffcvgvv123):

2 quintilioane trilioane....cam asa ceva, le-am invatat din curiozitate

| alexandru112211 a răspuns:

O mie de miliarde happy Crede-ma am citit intr-o carte despre astronomie happy Ceva legat de soare, o mie de miliarde este corect happy

| CorneliaC a răspuns (pentru alexandru112211):

EI daaaaa? happy

| alexandru112211 a răspuns (pentru CorneliaC):

Chiar asa e happy Nu exista un bilion sau asa ceva happy Miliardul este cel mai mare si de acolo poti spune si "un miliard de miliard". Este corecthappy Mai este si googol'ul happy Care este 10 la putereaza 100 sau ceva asemanator... Dar acela are mii de zerouri happy Fundi?>

| RobySz98 a răspuns:

Cu ochii tongue

| post4you a răspuns:

Un trilion, adica urmatorul dupa miliard happy

| Azµre a răspuns (pentru post4you):

Știi ceva dar este vorba despre bilion după miliard în sistemul nostru european, în sistemul american da este trilionul dar în al nostru este bilionul.

| post4you a răspuns (pentru Azµre):

Ia du-te frumos pe wikipedia si mai documenteazate inainte sa vorbesti.
1 trilion este o mie de miliarde, nu este unul mai negru decat altul.

| Azµre a răspuns (pentru post4you):

Bilion = 10^12 documentează-te! Sunt două sisteme numerice!
http://en.wikipedia.org/wiki/Billion
http://www.youtube.com/watch?v=C-52AI_ojyQ

| post4you a răspuns:

Vorbiti prostii mai mari ca voi, sincer.

O mie de miliarde cat reprezinta numarul acela inseamna 1 trilion, nu se spune o mie de miliarde ca nu suntem clasa a 3-a.

| Adda097 a răspuns:

Un bilionhappy

| Viorel1995 a răspuns:

1 bilion .....sau 10 la puterea 11 happy funda?