| playwithmylife a întrebat:

Care este cel mai mic oras din Romania(ca populatie)?

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Conceptul de "oras"a suferit atatea alterari, incat este greu sa-l descoperi pe cel mai mic.Sate insinifiante au devenit prin vointa Parlamentului orase. Apropo, cred ca Vaslui este municipiu.

| miauu a răspuns:

Vaslui

mai stefane ei nu stiu de bucecea...laughing e sat pentru me ala
:-J
vaslui eu am inv in a8a

| stefangeles a răspuns:

Bucecea jud Botosani aprox1600 loc big grin

| pudi a răspuns:

Localitate miniera, botezata dupa o padure de nuci cu care se invecina, Nucetul a primit rang de oras in februarie 1956. Orasul are numai trei strazi: una cu primaria, una cu spitalul si alta cu cimitirul. Aici, noutatile nu se afla din ziare, ci de la batranii care stau zi-lumina pe prispa in fata casei. Atmosfera rurala pluteste in aer. Nu se aude nici uruit de tramvai, nici motor de masina, nici glas de copil. Doar larma unui difuzor de carciuma mai sparge linistea amieziiFostii mineri constituie grosul populatiei. Cum in sectorul minier iesirea la pensie se face dupa 15 ani, multi barbati sunt pensionari deja de la 35 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băile Tușnad, jud.Harghita, aprox. 1700 locuitori. Sunt olimpic național la Geografie, so trust me tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comuna mineri jud.hunedoara care aa fost atestata in anul 1955 si nu cum zice pudi 1956 si ca este din jud. tulcea
tatal meu este specialist in geografia jud. hunedoara acest judet are cea mai mare istorie si cea imi mare geografie din toate jud. tari.
are castelul huniazilor(corvinilor), manastirea prislop, cea mai veche biserica din tara, aici se afla cele 2 capitale ale daciei(sarmizegetusa regia si sarmizegetusa ulpia traiana)
asa ca imaginativa ce istorie are acest jud. in regi, imparati, voievozi etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suceava

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mic oras este bucuresti

| ghostsnstuff a răspuns:

Este un fel de sat dar nu mai stiu cum se cheama cu 2 case doar.

| The Al3xu7Zu a răspuns:

Eu stiu... mda pana mea

| buzz_7913 a răspuns:

Cel mai mic oras din Romania este statiunea Baile Tusnad, din judetul Harghita

| antoine a răspuns:

Statiunea Baile Tusnad, din judetul Harghita(1798 locuitori)

| keepaway69 a răspuns:

Draga pudi, in caz ca nu stiai orasul Nucet este situat la poalele muntilor si iti ofera posibilitatea de a-ti incanta privirea cu peisajele feerice pe care le detine.Nu exista doar trei strazi, ci triplul numarului pe care l-ai zis tu, de fapt banuiesc ca nu ti-ai dat seama ca de la acea intersectie strazile poarta alt nume.In fine, asta da dovada cat de priceput/a poti fi. Dupa descrierea ta, dai oamenilor de inteles ca acest oras este unul pustiu ceea ce este cu totul o minciuna.Este un oras linistit.Nu exista carciume in acest oras, ci doar baruri amenajate corespunzator cerintelor UE(de ex: "Terasa Nucet, Barul Albastru, Barul Rosu"-printre cele mai importante)Oamenii din aceasta zona, de fapt ardelenii sunt harnici, si nu cred ca ai vazut oameni care sa stea in zilele lucratoare pe prispa casei.Probabil in zilele de sarbatoare, ceea ce mi se pare un lucru firesc ca oamenii sa comunice intre ei! In legatura cu minerii, sa stii ca viata lor nu e usoara! Adica sa lucrezi intr-o mina nu este simplu, dar banuiesc ca nu ai de unde sa stii. E normal sa iasa la pensie mai devreme pentru ca ei depun un sacrificiu enorm, riscandu-si viata. Dar niciun miner nu a iesit la pensie mai repede de 20 de ani lucrati, asa ca nu fa comparatii absurde! Ar fi multe lucruri de spus despre acest oras, dar cel mai bine ar fi sa-l viziteze fiecare persoana in parte si sa-si incante privirea cu minunatiile acestui oras.Cu siguranta nu ar regreta nimic!