| Miruna3094 a întrebat:

Care este diferenta dintre bilingv engleza si intensiv engleza?
Ati puntea va rog sa imi da-ti niste model de test din acelea care se dau pentru a intra la un liceu cu aceste profile?
Iar pentru cei ce au dat acel test:cum a fost? Vi s-a parut greu?

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

Diferentele ar fi urmatoarele: numarul de ore ( bilingv-6, intensiv-4), optionalul engleza care la bilingv devine intr-un fel obligatoriu( intr-a IX-a, de ex, faci geografia Angliei, apoi intr-a X-a istoria s. a. m. d.) si nivelul mult mai avansat al celor de la bilingv care ajung sa cunoasca engleza ( sau franceza, germana... depinde de ce bilingv alegi) aproape la fel de bine ca romana. In schimb, orarul celor de la bilingv este mai incarcat. Eu, spre exemplu, fiind mate-info-bilingv engleza, am facut intr-a IX-a 7 ore in fiecare zi. Dar daca iti place engleza merita sa faci efortul asta, ptc inveti foarte multe.
Examenul pentru bilingv este destul de usor. Dai o proba orala, apoi una scrisa si trebuie sa iei peste 6 ca sa fii acceptat.
Cat despre subiecte, cel mai bine ar fi sa il/o rogi pe profesorul/oara ta sa te ajute cu niste modele de exercitii.

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Bilingv, care utlizeaza in mod curent (si bine) doua limbi, iar intensiv, care se face pintr-un efort intens, sustinut.
http://www.eminescubuzau.ro/......-franceza/

| babygirlmeli a răspuns:

Diferenta dintre bilingv si intensiv este ca la bilingv faci 6 ore de engleza, si la intensiv faci doar 4.

| Đănuţă a răspuns:

Bilingv = faci in paralel (ce faci la romana, mate etc faci si la engleza aprox. tot in atatea ore) si intensiv faci 4 sau 5 ore pe saptamana. happy

Alte răspunsuri
| Visexn a răspuns:

Cand se fac inscrierile la At Laurian?