Întrebare recomandată | isadora21 a întrebat:

Care este diferenta dintre Cambridge si Ielts?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ma gandesc ca pana acum ai cautat deja pe net si ai gasit care-s diferentele intre cele 2.
Eu vrea sa spun ca saptamana asta a fost la noi in oras un targ al universitatilor din Marea Britanie, Olanda, Danemarca, Norvegia, Belgia, Spania, Germania, Corea, Italia etc. Ma rog, ideea este ca in brosurile acelea specifice la Cerinte pentru inscriere, pe langa diploma de liceu, se cere IELTS-ul. Cambrige-ul abia daca l-am zarit ca varianta la 2-3 universitati, si acolo unde scria CAE sau CPE, era specificat in formular o limita de vechime pentru aceste diplome. O fi Cambrige pe viata si IELTS pe 2 ani, dar se pare ca tocmai acesti 2 ani arata prospetimea informatiilor.
Mai nou, universitatile propun propriile lor birouri de testare a limbii, unde candidatii sunt notati.
Piata universitatilor e foarte dinamica, am vazut ca cei de la Cambrige erau si ei prezenti cu stand la targ, se agitau puternic oferind informatii, sprijin. Nu pareau prea disperati dar venisera si ei impreuna cu universitatile si se agitau sa-si recapete locul.
In mod clar, IELTS este mai cerut la admitere facultati Europa.

3 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Diferența e că IELTS e mai căutat în afară fiindcă din 2 în 2 ani dai iar examen, pe când la Cambridge, ai dat o dată și ai scăpat de el laughing

| isadora21 explică:

Ma refeream la examene big grin