| alexxxyyy a întrebat:

Care este diferenta dintre DID si DONE, stiu formele lor, dar vreau o explicatie mai amanuntita. Multumesc

2 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Did este Past Tense la verbul to do. De exemplu mi-am facut tema (I did my homework). Done este past participle pentru verbul to do. Inainte verbului done trebuie sa folosesti verbul To be si verbul To have. (I have done my tasks today)

| KittyKernel a răspuns:

Pai DiD e forma a 2-a, se foloseste la Past Simple.Si nu numai.
Si Done e foarma a 3-a, si se foloseste la present perfect simple daca ai de a face cu el, dar se mai foloseste si la alte timpuri.
Do-Did-Done
Uite un ex. la past simple
Qbig grinid you eat something?
A:Yes, I did!/No I didn`t
Ex present perfect simple:
Q:Have you done your homework?
A: Yes, I have.
Do you understand?
Funda?