| 1gorash a întrebat:

Care este diferenta dintre facultatea de mate-info si facultatea de informatica (stiinte exacte)? Au ceva comun? Poti avea aceleasi profesii la ambele?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La facultatea de mate-info se invata analiza procedurilor de prelucrare si elaborarea alogoritimilor.
La facultatea de informatica se invata aplicarea algoritmilor in sisteme de programare.

Comun au analiza si crearea algoritmilor, iar dupa ambele facultati poti ocupa un post de analist programator.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Facultatea de informatica nu exista, iar facultatea de matematica-informatica are mai multe specializari: matematica, matematica-informatica, informatica.
Diferenta intre specializarea de matematica-informatica si specializarea de informatica este ca, la matematica-informatica, ai mai multe cursuri de matematica.
La mine, la specializarea de informatica, din anul al doilea nu am mai facut deloc matematica. In schimb, la matematica-informatica, se continua cu matematica pana in ultimul an.
Iti recomand ori specializarea matematica, ori specializarea informatica si nu matematica-informatica, pentru ca nu ajungi sa aprofundezi nici una dintre materii cum trebuie.