| dream6 a întrebat:

Care este diferenta dintre fantastic, fabulos si fictiv? Toate reprezinta lucruri care nu apartin in realitate, dar in ce cazuri se folosesc?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Fantasticul este o categorie estetica larga si consta in rezultatul imaginarii unor lucruri care nu-si au corespondentul in realitate. Fantasticul are mai multe varietati printre care fabulosul, miraculosul, magicul, monstruosul. Fabulosul este o subdiviziune a fantasticului si se refera la obiecte imaginate ca avand dimensiuni uriase.Fictiv inseamna imaginat, nereal.Acesti termeni se folosesc de specialistii in diferite arte.In viata de toate zilele fantastic si fabulos sunt aproape sinonime.Ex.Hai sa-ti spun o chestie fantastica(fabuloasa)! Vezi, aici fantastic inseamna extraordinar, ceva ce nici nu-ti imaginezi.Este aproape o forma de superlativ.Fictiv poate insemna si fals(s-a folosit de acte fictive). Rigoarea in folosirea acestor termeni functioneaza mai ales in limbajul stiintific.