| FocusMood a întrebat:

Cine imi spune ce semnifica orice proba din harap alb?
dau funda!
si un exemplu de personaj fantastic sau fabulos + argumente :d

1 răspuns:
| PrincessSophie a răspuns:

Mare initiat, devenit initiator, el îsi supune fiii la o proba fundamentala, esentiala în procesul de initiere : le iese fiilor în cale, îmbracat în haina de urs si îi îndeamna la lupta, speriindu-i pe fiii sai cei mari care, mândri si orgoliosi, pleaca în calatorie fara nici un fel de pregatiri si se întorc dupa primul obstacol întâlnit în cale.
Mezinul, ranit de cuvintele mustratoare ale tatalui sau, pleaca în gradina sa mediteze. Aici o întâlneste pe Sfânta Duminica, deghizata într-o batrâna cersetoare. Înzestrat cu calitatile cele mai alese, onest si nobil, feciorul ramâne uimit în fata calitatilor de clarvazatoare ale acesteia, caci prin capacitatea acesteia de a vedea în viitor si prin cele ce i le spune în legatura cu tot ceea ce se va petrece, feciorul o milostive# 12212k1023m 1; te cu un ban, acum legându-se între ei o alianta simbiotica.
Luând seama la vorbele acesteia, eroul ia calul, hainele si armele pe care tatal sau le avusese în tinerete, acestea simbolizând nu numai patrimoniul stramosesc, ci si calitatile spirituale ereditare, pe care Craiul, la rândul sau initiat, le-a transmis fiului sau. Gasirea calului tine de metamorfoza sub semnul focului care reînnoieste, reînvie, purifica acest continut al lucrurilor esentiale, având scopul de a dezvalui esenta dincolo de aparenta.