| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta "eu-ul profund" pentru tineretea unui "ego", la fel de interior? Cum faci diferenta intre cele doua "entitati" care desiiiii au esenta - in aparenta - atat de asemanatoare, care apartin aceleiasi "persoane" dar care sint totusi, atat de diferiteeee?! Alexsiatat.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Asa cum informatiile continute in sămânţă determina felul de planta care va fi; asa cum genele din nucleul celulei stabilesc felul de organism care se va dezvolta...Tot asa si eu-l profund al cuiva determina ego-ul individului sau felul in care acesta se va prezenta in societate.

| Alexsiatit a răspuns (pentru sabin89):

Simplista, dar suficient de inspirata analogie Sabin, pentru ca sa-ti acord tie "raspunsul castigator".
As mai adauga totusi cate ceva, ce pare totusi a-ti fi "scapat":
In timp ce Eu-l este etern, fiind o "Scanteie Divina", Ego-ul este o "entitate falsa" ce propriul nostru constient o creeaza si-apoi o "intretine calda" in plan mental si fizic propriu. Ego-ul este trecatoar (are notiunea de timp si spatiu) si se "dizolva" odata cu trupul fizic, atunci cind Eu-l si-a indeplinit "menirea" si eliberandu-se de acea "haina"provizorie, continua sa se manifeste in alte planuri si sfere superioare astrale.
Alexaiatat.
Deci

| sabin89 a răspuns (pentru Alexsiatit):

Mai, pai tu ai scris ca un jurnalist, eu am scris ca un elev de scoala.

| Alexsiatit a răspuns (pentru sabin89):

Sabin, m-as bucura mult sa-mi spui ca de-acum vei depasi in profunzimea gandirii "nivelul elevului de scoala", ca-l vei "descoperi" si-aduce-n Lumina" pe-adevaratul Sabin, ce "locuieste" in profundul tau Subconstient.
Zambesc complice, alaturi de toate-mplinirile tale, de tot ce vei "descoperi" pas cu pas in viata. Alexsiatat...

| IsenHel a răspuns (pentru Alexsiatit):

Ca sa-l citez pe Nietzsche happy Cautzi Discipoli?

Postezi ca un "Sartre" si raspunzi ca un "kabalist" laughing
Mai prietene, nu-i frumos happy

| Alexsiatit a răspuns (pentru IsenHel):

Dragul meu Isen, a categorisi ceva -orice- ca fiind mai mult sau mai putin "frumos", mai mult sau mai putin folositor, mai mult sau mai putin corect - inteles mai mult sau mai putin de cei carora 'li se adreseaza -, este ca si cum ai "eticheta" ceva - orice - ignorând orice pareri.
Sartre (nu "un Sartre"), ti-ar putea argumenta că instabilitățile care apar în relațiile umane sunt doar o formă de inter-subiectiv cu rea-credință., insa "kabalist-ul" nu-ti va spune asta, ci zambind si dând de-oparte chiar si conceptele filozofice-ale lui "Nietetzsche", ti-as recomanda sa mai "umbli" putin la avatarul si numele tau: incearca s-alegi fie sa adaugi "L"-lul lipsa, fie sa lasi "lumina" alba - stralucitoare -, sa-ti "scalde" ochii.
Alexsiatat.

| IsenHel a răspuns (pentru Alexsiatit):

Mai citeste mitologia scandinava, domnule geniuhappy precis nu cunosti nimic, nici despre a Dacilor. Am venit cu temele facute happy degeaba incerci sa ma " lovesti" vorbindu-mi despre geniul tau si despre cat de fascinant iti pari. Esti penibil :p Du-te cu cine vrei tu si lasa-ma! Si pentru cultura ta generala, incearca norwegiana daca tot vrei sa intelegi ceva din avatar si user name.

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

Superb explicat happy inteligent

| Alexsiatit a răspuns (pentru Lizzu):

Multumesc mult pentru aprecierea ta LiZa29 si iarta-ma te rog ca o fac totusi atat de tarziu, insa abia acum am gasit si interventia ta.
Ca sa "compensez" cumva aceasta intarzire, as vrea sa te rog sa nu eziti niciodata a ma contacta si in mesaje directe catre mine. O zi minunata LiZa29
Alexsiatat

9 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Ego este o creatie, un fel de instrumet care sa te tina concentrat in realitate;
eu profund = sinele superior - acea partea a ta ce are o perspectiva mai larga asupra realitatii