| Andra_Alecs_1987 a întrebat:

Care este diferenta dintre fotosinteza si respiratie? big grin

6 răspunsuri:
| alincool22 a răspuns:

Fotosinteza e procesul de preparare a mancarii ( la plante ) o inveti pe a -5- a la biologie. Respiratia doar sti ce e tongue

| Burner94 a răspuns:

Fotosinteza apare la plante iar respiratia la animale

| Andreea_Diana_2000_wHxH a răspuns (pentru Burner94):

Esti tu asa sigur?

| Burner94 a răspuns (pentru Andreea_Diana_2000_wHxH):

Da... corecteaza-ma tu daca am gresit ceva

| iulia1610 a răspuns:

Fotosinteza este procedeul de preparare al hranei impreuna cu apa si sarurile minerale in preznta clorofilei si a luminii in frunza.
Respiratia este procedeul de schmb de gaze intre planta si mediu. Oxigenul intra prin stomate (sunt ca niste celule speciale ale frunzei)iar dioxidul de carbon iese tot prin stomate.