| alexandra8888 a întrebat:

Care este diferenta dintre invocatie retorica si interogatie retorica? Funda

Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Interogația retorică este o întrebare la care nu se așteaptă răspuns, acesta fiind evident și cuprins sau sugerat în enunț.
Ex: Poate cineva învăța într-o zi ceea ce noi studiem de ani buni?

Invocația retorică este o rugăminte adresată divinității, muzelor sau unor persoane reale pentru a cere ajutor.
ex:"Cum nu vii tu, Țepeș Doamne, ca punând mâna pe ei
Să-i împarți în două cete: în smintiți și în mișei" —Scrisoarea III, Mihai Eminescu