| Alexiyaaaa a întrebat:

Ce inseamna rol stilistic al unui cuvant si INVOCATIE RETORICA? Imi puteti explica? Si as vrea si cateva exemple, sa fei ceva conciswinkingmersi muult:X:X:X
funda:X

2 răspunsuri:
| Grimalkin a răspuns:

Invocatia retorica este figura de stil care consta in adresarea intrebarii, raspunsului, sfatului, mesajului unei fiinte, de obicei ireale, de la care nu se asteapta raspuns.

Iar rolul stilistic. uite: În naraţiunile care evocă fapte din trecutul istoric sau din viaţa autorului sau a vreunui personaj, scriitorii folosesc de multe ori prezentul în locul trecutului, pentru ca naraţiunea să prind&# 19119f511t 259; mai multă viaţă, să fie mai dinamică, mai impresionantă şi pentru a-l face astfel pe cititor să vadă şi să trăiască faptele ca şi cum s-ar desfăşura în faţa ochilor săi.

Prezentul folosit pentru povestirea faptelor din trecutul istoric sau folosit de scriitor pentru prezentarea faptelor din viaţa sa ori a unui personaj se numeşte prezentul istoric sau prezentul dramatic.

Prin folosirea verbelor onomatopeice, scriitorul urmăreşte să transmită cititorului o imagine artistică mai sugestivă a aspectului de viaţă prezentat şi sa-l facă nu numai să vadă, ci să şi audă cele ce se petrec.

| deeapanda a răspuns (pentru Grimalkin):

Si ce rol are invocatia retorica? big grin