| Sticsuletz a întrebat:

Ce este accea o invocatie retorica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invocatia retorica este figura de stil care consta in adresarea intrebarii, raspunsului, sfatului, mesajului unei fiinte, de obicei ireale, de la care nu se asteapta raspuns happy
exemplu in pozezia"lacul" de mihai eminescu, si in "emotii de toamna" nichita stanescu"
daca ai nevoie de ceva trimite`mi un mesajwinking
funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Invocația retorică este o formulă retorică de adresare către o persoană, absentă sau imaginară, de la care nu se așteaptă, de fapt, nici o intervenție. În literatura clasică, presupune ruga adresată de poet muzei sau divinității.
invocatia retorica este un procedeu prin care autorul se adreseaza unui personaj absent(zeitate, muza, persoana apropiata sufleteste ori spiritual)

| Oxanna a răspuns:

O invocatie pe care, (cel mai probabil te referi la poezia lui Lucian Blaga-Izvorul Nopatii, si eu sunta a 8awinking ) poetul o foloseste, dar fara sa astepte raspuns, si astfel poezia este un monolog interior

| Ea a răspuns:

Persoana in cauza pune o intrebare la care nu asteapta sau nu i se da raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invocaţia retorică este o formulă retorică de adresare către o persoană, absentă sau imaginară, de la care nu se aşteaptă, de fapt, nici o intervenţie.