| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre o Biblie catolica si una Cornilescu?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Din cate stiu eu, la noi in Romania(deci cu tradicere romaneasca) exista Biblia Cornilescu(tradusa de el-a fost intai preot ortodox si mai apoi a devenit pastor) si, folosita de cultele neoprotestante si Biblia Ortodoxa, tradusa de preotul Gala Galaction(pe numele lui Grigore Pisculescu) si folosita de catre Biserica Ortodoxa.
cat despre ce foloseste Biserica Catolica aici este mult de discutat, sa nu uitam ca majoritatea catolicilor nu sunt romani ci in principal germani si maghiari(la noi in Romania)
si deci folosesc traduceri facute in acele tari. oricum din cate stiu eu Bibla folosita de catolici este scrisa in latina, deci netradusa de foarte mult timp de cand latina era limba oficiala de stat in Imperiul Roman...

5 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu stiam ca singurul lucru care difera la o Biblie este traducerea.Stiam ca cele de Cornilescu sunt utilizate de penticostali.
Daca am gresit, corecteaza-ma...

daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu Dumitru Cornilescu a tradus biblia in limba romana "dar nu in limba culta, ci in cea vorbita de popor in viata de zi cu zi"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AS VREA sa citesc cartea macabeilor, este posibil sa o gasesc pe internet?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia catolica este asemanatoare cu cea ortodoxa, exista putine diferente si au acelasi nr de carti, atat vechiul testament cat si noul testament. Cea Cornilescu sau asa numita biblie a cultelor neoprotestante este apropiata de cea evreiasca in sensul ca fata de cea catolica are mai putine carti (capitole ) la vechiul testament, asa zisele carti apocrife in rest noul testament este identic. Singura mentiune in plus este ca Cornilescu aduce multe modificari de sens si exprimare prin adaugare sau eliminare care nu sunt chiar corecte. Editarea primei versiuni Cornilescu in limba romana s-a facut in Anglia si surprinzator este diferita pe alocuri de traducerile Cornilescu aparute in alte limbi europene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare frate dar pana la urma ce conteaza ca pamantul da aceeasi apa in orice fantana ...Acum ca pamantul s-a stricat in unele locuri si e apa salcie...Sa fie oare vina. Domnului Dumnezeului Isus Hristos bun drept si adevarat ca pamantul s-a stricat? Cine stie sa imi raspunda si mie?
Sunt de gasit pe scripturasfanta@yahoo.com sau studiulbibliei@yahoo.com... astept cu nerabdare rapunsurile celor care sunt interesati de biblie sau sfanta scriptura