| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre biserica catolica si cea greco-catolica?

2 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Biserica greco-catolică este o parte a Bisericii catolice. Mai exact, partea care urmează tradiţia liturgică şi teologică bizantină. Există 23 de rituri în Biserica Catolică, printre ele: ritul latin, ritul bizantin, ritul siro-malabrez (din India) etc. La întrebarea "de care catolic eşti", unul spune "latin", altul "grec", altul "indian" ori "armean", după cum, la întrebarea "de care evreu eşti", unul ar fi spus "din tribul lui Dan", altul "de-al lui Benjamin" etc.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică este o biserică catolică de rit bizantin. Biserica catolica se numeste in astfel de comparatie biserica romano-catolica.
Denumirea „greco-catolic" este folosită pentru a face distincția între „bizantinii uniți" (= greco-catolici) și cei neuniți, cunoscuți ca „ortodocși", „greco-orientali" etc. Cei mai numeroși credincioși catolici de rit bizantin trăiesc în jumătatea vestică a Ucrainei. Importante comunități greco-catolice există în România, Slovacia, Ungaria, precum și în Statele Unite ale Americii.
Ei la origine au fost ortodocsi care au fost trecuti mai mult sau mai putin obligatoriu la catolicism. Insa diferentele lor fata de ortodocsi nu sunt mari, catolicii le-au impus doar sa il pomeneasca pe Papa, sa accepte Filioque si alte schimbari, insa mici, care nu au un efect mare dpv liturgic.