| andreidin a întrebat:

Care este diferenta dintre propozitia consecutiva si cea cauzala?

Răspuns Câştigător
| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Propozitia consecutiva are intrebarea : care e urmarea faptului ca?
de exemplu : Alex s-a schimbat/ de nu-l mai recunosti/.(care e urmarea faptului ca s-a schimbat? nu-l mai recunosti)
Si propozitia cauzala are intrebarea:din ce cauza?
Alexandra nu a invatat/ deoarece este lenesa./(din ce cauza nu a invatat? deoarece este lenesa)
Deci pur si simplu nu ai cum sa le confunzi, deoarece nici intrebarile la care raspund nu se aseamana.Eu de exemplu, mai incurcam propozitia cauzala cu cea de scop.Dar daca exersezi, totul va fi ok.Mult succes.

1 răspuns:
| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Elementele de relatie iti pot da raspunsul la cauzala predomina din cauza, datoita faptului, pentru că