| ComeAsYouAre a întrebat:

Care-i diferenta dintre propozitia cauzala si cea de scop?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Prima arată cauza care duce la nerealizarea unei acţiuni.
Ex. Am întîrziat pentru că nu a venit tramvaiul la vreme.
De ce? Din ce cauză? Pentru că...
Cea de scop idică scopul pentru care se realizează acţiunea din regentă.
Am mers pe jos cu bătrîna /pentru a -i duce sacoşa pînă acasă.
Pentru ce? În ce scop?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Subordonata circumstanţială cauzală îndeplineşte funcţia de complement circumstanţial de cauză al unui verb, al unui adjectiv, sau al unei locuţiuni verbale din regentă.

Exemple:
1. Dacă te ceartă e (că) te iubeşte.
2. Dacă te ceartă e (pentru că) te iubeşte.
3. De aceea vine, (pentru ca să)-ţi vorbească.
4. De aceea vine, (pentru că) vrea (să)-ţi vorbească.

Subordonata circumstanţială de scop îndeplineşte funcţia de complement circumstanţial de scop la nivelul frazei al unui verb, al unei locuţiuni verbale sau al unei interjecţii predicative din regentă.

Exemple:
1. Au venit să-l vadă.
2. Veneau de-l vedeau.
3. El este prea supărat ca să te vadă.
4. De aceea a venit, ca să te vadă.

Subordonata de scop se identifică prin următoarele conjucţii: să, de, ca să, ca, să.

Sper că ai înţeles.
Pa-pa.

| Danielllle a răspuns:

Cea de scop, arata scopul in vederea cruia se indeplineste actiunea.
Cea cauzala arata conditia de care depinde savirsirea actiunii.
exemp:
1.Am invatat mult p-u a avea rezulatet bune.
2.Din cauza ploii am intirziat la lucru.