| conrob a întrebat:

Care este diferenta dintre stiinte sociale si filologie? la filologie poti da bacul la psihologie? mai pe scurt spuneti-mi la ce materii putem da bacul la filologie si la ce de la stiinte sociale? spuneti-mi toate alegerile, posibilitatile ca sa vad diferenta bine

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La filo se da:
Obligatoriu:
romana, engleza, istorie
Una la alegere dintre :
logica, psihologie, economie, sociologie, filozofie, geografie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" ( şi la "Ştiinţe Sociale" ) dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| RazvanBaranguta1337 a răspuns:

Eu sunt la Filologie si stiu ca vom da BAC la limba romana, limba engleza/franceza (la alegere), istorie(obligatoriu) si geografie/Psihologie/Economie s.a.m.d. Poti opta pentru psihologie daca iti place mai mult decat celelalte.

La Stiintele Sociale nu stiu la ce se da BAC pentru ca eu sunt la Filologie, dar oricum Romana si Istoria/Geografia sunt sigur.