| Ruxiii a întrebat:

# Cum pot sa`mi dau seama care e adverb de mod si care e adjectiv?

Răspuns Câştigător
| Rainbow FisH a răspuns:

Ajectivul sta pe langa un subst
iar advb pe langa un verb
happy

5 răspunsuri:
| craniul a răspuns:

Pai cel de mod rasp la intrebarea cum? si cel de adjectiv sta pe lg un adj rasp la un adj sau intraba la un adj
spe ca te-am ajutat sad

| dtte a răspuns:

Adverbul de mod raspunde la intrebarea pusa verbului iar adjectivul, la intrebarea pusa substantivului! Exemplu:am scris frumos(cum am scris? frumos-adverb); baiatul frumos(care baiat? frumos-adjectiv)! Sper ca am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa-ti spun decat cu adjectivu
este partea de vb care exprima insusirea unue fiinte, unui lucru sau unui fenomen al naturii, si ne dam seama daca este la nr plural sau la singular uitandu:ne la substantivul pe care il insoteste, iar adjectivul poate sta in fata substantivului sau inaintea lui
cam asta e tot ce stiu! sper sa-ti mearga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te in manual

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi puteti da si mie un text care sa contina adverbe? plsszzz...sad. am nevoie urgent.sad...:*