| AlarmingCroc a întrebat:

Care este diferenta dintre un epitet personificator si o personificare?

3 răspunsuri:
| Kumiko19 a răspuns:

Un epitet personificator are la bază o personificare pentru a exprima o însușire umană.
Ex: unde harnici (se referă la ochiurile de apă).
Personificarea - se atribuie fiintelor necuvântatoare, lucrurilor, elementelor naturii, unor idei abstracte însusiri sau manifestari omenesti.

| RiaRing2001 a răspuns:

Dinferenta dintre un epitet personificator si o personificare este urmatoarea: epitetul este o insusire a unui cuvant, iar epitetul personificator reprezinta o imbinare intre epitet si personificare, adica o insusire a unui substantiv, care are de asemenea si rol de personificare. De exemplu: Soarele prietenos este luminos. Secventa,, soarele prietenos'' reprezinta un epitet personificator, deoarece, in realitate soarele nu poate sa fie prietenos, doar omul este prietenos. Prin epitetele personificatorii atribuim substantivelor obisnuite insusiri specifice doar omului. Acest lucru il poti afla chiar din cuvant,, personificator''. Provine de la cuvantul persoana. Sper ca te-am putut ajuta happy

| Ana_Oprea_1981 a răspuns:

Epitetul personificator este format cu ajutorul adj cu sens figurat iar personificarea este formata cu ajutorul verbului cu sens figuratwinking