| Raluxdd a întrebat:

Nu prea inteleg care este diferenta dintre epitet si personificare cu imaginile artistice. Dau funda cine imi explica. ASTAZI!

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verb pentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.
Personificarea – este atribuirea de calitati omenesti unor lucruri, fiinte, fenomene.

Se realizeaza mai ales cu ajutorul verbelor, adjectivelor

„Spicele jucau in vant. „

Ilustreaza comunicarea om-natura, un motiv de baza inliteratura romana.

Este valorificata de creatorul popular cu multa maiestrie cat si marii scriitori culti.
Imaginile artistice pot fi vizuale, auditive si olfactive. Cele vizuale includ intr-un fel figurile de stil, stiu ca figurile sunt incluse in imaginile artistice. sper sa-ti fie de folos.