| Dazzzie a întrebat:

Care este diferenta dintre epitet si personificare?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verb pentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.
Personificarea – este atribuirea de calitati omenesti unor lucruri, fiinte, fenomene.

Se realizeaza mai ales cu ajutorul verbelor, adjectivelor

„Spicele jucau in vant. „

Ilustreaza comunicarea om-natura, un motiv de baza inliteratura romana.

Este valorificata de creatorul popular cu multa maiestrie cat si marii scriitori culti.

| ValentinulMeu a răspuns (pentru Siracuzia):

Ce usor e sa dai copy si paste...

| ValentinulMeu a răspuns (pentru Siracuzia):

Ce usor e sa dai copy si paste

9 răspunsuri:
| bigsy a răspuns:

Epitet : micuta gazuta
personificare : campia plange cu lacrimi de roua [ ceva ireal ]

te-ai prins?

| Banut_Pasha_1992 a răspuns (pentru bigsy):

Frate Chear Mai Ajutat Ms Mult

| Lovelykat a răspuns:

Pai:
epitelul=este o figura de stil prin care ii atribuim unui substantiv o insusire fantastica(exptongueadure de argint-ii insusire fantastica deoarece padurea nu poate sa fie de argint)
personificare=este figura de stil prins care le atribuim viata obiectelor neinsufletite su grai animalelor(exp:ii spune pisica soarecelui-ii personificare deoarece pisica nu poate vorbi sau cartea incepe sa scrie-ii personificare deoarece cartea nu se poate misca). Sper ca ai inteles diferenta.papa

| romanaols a răspuns:

Diferenta? E Epitet personificator de exemplu creionul este suparat pentru ca a ramas fara mina.

| cscaramel a răspuns:

Epitetul caracterizeaza intr-un mod mai frumos anumite obiecte sau fiinte, iar personificarea da viata obiectelor, plantelor, chiar si fenomenelor naturale... sper ca te-am ajutat

| MonaKh123 a răspuns:

Personificarea este procedeul artistic prin care se atribuie insusiri omenesti unor fiinte necuvantatoare lucruri si fenomeni ale naturii. epitetele sunt cuvinte cu insusiri deosebite ale obiectelor sau ale actiunilor prezentandu-le intr-o lumina aurie.

| CuzImHaunted a răspuns:

Epitetul arata o insusire a oboectelor. Cam ca si un adjectiv.
ex : Ganduri ascunse.
Personificarea atribuie lucrurilor inusire, calitati nespecifice lor. ex : Vantul sopteste