| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un liceu de matematica-informatica si un liceu de informatica? La ambele se primeste calificare? Daca nu, de ce? Cel mai bun raspuns primeste funda big grin.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La liceul de informatica, de ex Vianu, faci vreo 5-6 ore de info pe zi. La liceul de mate INFO le faci intr-o măsura mai mică dar cam același nr de ore. Dacă e liceu teoretic nu se primește calificare. Dar o sa te ajute foarte mult la facultate și angajare. Cei din domeniul IT au cele mai mari salarii din România.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La niciunul nu primesti nicio calificare fiind licee teoretice. Diferenta e la ca informatica se face un pic mai multa programare

| AC4S4 a răspuns:

Ambele au specializarea matematica-informatica. Ambele fac la fel de multa matematica (4 ore/saptamana). Exista si specializarea matematica-informatica intensiv informatica; aici se face informatica cu 3 ore mai mult decat la cei care nu au intensiv.