| vladciubuc10 a întrebat:

Salutare.M-am decis sa urmez o facultate de matematica-informatica,dar in momentul de fata nu stiu nici un limbaj de programare, iar matematica facuta in liceu este M2. Daca as da la matematica-informatica sa ma astept la o mare diferenta intre mine si ceilalti colegi?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O diferenta destul de mare. se va face matematica de nivel M1... iar in ceea ce priveste programarea, chiar daca se ia de la 0 majoritatea vor fi mereu cu un pas inainte

| AC4S4 a răspuns:

Hai sa zicem ca daca te straduiesti (mult) la matematica, o sa reusesti sa termini facultatea. Dar informatica... Mai stiu persoane care au facut M2, au luat niste ore, au intrat la mate-info la facultate si nu au facut fata informaticii. Daca nu ai facut informatica in liceu iti va fi foarte greu, ca si cum faci materiile intr-o limba pe care n-o cunosti.

| JackyMarcaggi a răspuns:

Mergi undeva unde nu se face multa matematica, de exemplu la profil informatica. Daca vrei sa te faci programator nu prea o sa ai treaba cu matematica oricum in meserie decat destul de rar, depinde ce o sa programezi. Profil informatica exista la Iasi de exemplu, si iti spun din experienta ca nu o sa faci multa matematica ( 1 singur curs, 1 singur semestru) la care se trece lejer. Si programarea se ia de la zero.