| Nobody1220 a întrebat:

Care este diferenţa dintre un subiect care să răspundă la întrebarea"ce?"şi un complement direct care să răspunda tot la întrebarea "ce?"?

2 răspunsuri:
| Afãrinツ a răspuns:

Subiectul va sta mereu inaintea predicatului si raspunde la intrebarea 'ce?' (ex: Apa curge pe o singura teava.) si complementul direct, care raspunde la intrebarea 'ce?', va sta MEREU dupa predicat (ex: Profa da note mici.)

| alinus10 a răspuns:

Subiectul raspunde in general la intrebarea cine...mai rar la intrebarea ce
exemplu: Ana bea lapte? ce bea Ana? lapte-Complement ditect
Laptele e pe masa? ce e pe masa? sau cine e pe masa? laptele-subiect