| Minea_Andreea_1997 a întrebat:

Care este diferenta intre Mona Lisa si Gioconda? De ce are 2 denumiri?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Pare ca sunt doua denumiri.http://ro.wikipedia.org/wiki/GiocondaCercetări anterioare ajunseseră la concluzia că portretul ar reda figura unei înstărite doamne florentine, Madonna Lisa del Giocondo, al cărei nume ar explica și a doua denumire a tabloului.Pare a fi numele si prenumele unei doamne.

1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

La Gioconda este potretul unei femei pe nume Lisa del Giocondo.Ea a dat numele tabloului Mona Lisa.
"Mona" este prescurtarea cuvantului madonna care inseamna "doamna".