| XxmamataputexX a întrebat:

Care este diferenta intre o "doamna" si "domnisoara"?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Domnisoara = femeie inca necasatorita
Doamna = femeie cine s-a casatorit deja, cel putin odata (chiar daca e divortata)
Vaduva = femeie a carui sot a decedat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiul meu Cristi, când avea 10 ani a constatat asta.
Domnișoarele își fac unghiile cu roșu.
Când devin doamne, nu și le mai fac.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru sadrian46):

Isteț fiul tău.
Doar că după ce devin doamne, sunt mult mai multe pe care nu le mai fac. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Violonistul fără barbă și mustață e fiul meu.
https://www.youtube.com/watch?v=UcuFVwKfcP4

| AndreeaWTS a răspuns (pentru sadrian46):

Bravo. Să-ți trăiască și să fie sănătos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Himenul si statutul social. Daca e casatorita nu mai e domnisoara, e doamna. De fapt la asta se refera. De pe vremea cand sexul nu se practica inainte de casatorie, ca le era frica la aia de doamne doamne ca ii trosneste. Si in plus, nu vroia nimeni o nevirgina pe vremea aia, ca o luai cu himenu spart, si cine stie cati km avea ea "pe calculatoru de bord" ca n-aveai cum sa stii. Te mintea direct ca esti al doilea, dar erai al 9999999 lea laughing

| slayer09 a răspuns:

Doamna este o persoana casatorita, iar domnisoara este cea necastorita.

| marinaru777 a răspuns:

De varsta happy

| vodami92 a răspuns:

Doamna femeia casatorita! domnisoara femeia necasatorita!

| Florin0012 a răspuns:

Doamnă - după ce te căsătorești
Domnișoară - femeie necăsătorit (libera)