| numaieoadi a întrebat:

Care este diferenta intre Politehnica Timisoara(AC) si Universitatea de vest (Matematica informatica)? Unde este mai greu? Dupa ce termini cele 2 facultati din care ai sanse mai mari sa te angajezi? pe Ce profil mi-ti mai recomanda sa merg la politehnica. Specific ca sunt bunicel la matematica si fizica. Informatica acuma o invat acasa singur (C++) Ms!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In domeniul IT, sansele de angajare sunt egale fie ca faci AC la Politehnica(4 ani) fie ca faci informatica la Universitatea de Vest( in acest caz, sub conditia finalizarii si a studiilor masterale pe langa cele nivel licenta).
Daca te uiti pe portaluri gen Tjobs, Bestjobs vei constata ca piata muncii are "foame" permanenta de specialisti chiar daca acestia au nivel de incepator(entry-level).

p.s. Iti sugerez sa alegi Politehnica, facultatea de Automatizari Calculatoare, intr-unul din domeniile cu programe de studii de 4 ani(http://www.ac.upt.ro/licenta.php#top) si apoi sa faci un master(http://www.ac.upt.ro/master.php#top).Daca te pasioneaza si iti place, nu-ti va fi greu--- rezultatele efortului tau sunt imediate si, bineinteles, rasplatite!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sansele nu tin de facultatea pe care o termini, tin de ceea ce stii tu si cat de bine te prezinti la interviuri.

Diferenta intre cele doua facultati e simpla. Vrei doar soft te duci la mate info, vrei si partea de hardware+electronica atunci te duci la AC

| Mayar a răspuns:

Politehnica are traditie, are profesori buni! Doar nu te vei duce acum la Vest!

Iti recomand profil care se bazeaza pe informatica, pe software, pe programare - se cauta multi.