| Aicilef a întrebat:

Regenta este acelasi lucru cu termenul regent? Daca nu, care este diferenta? Va rog sa ma ajutati!big grin

Răspuns Câştigător
| Nu conteaza a răspuns:

Regenta este propozitia care subordoneaza, in care se afla termenul regent...adica regenta e propozitia principala. termenul regent este elementul p lg se pune intrebarea propozitiei subordonate

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Regenta este o propozitie (principala sau secundara)care are una sau mai multe subordonate. Termenul regent este un cuvant, o parte de vorbire careia i se subordoneaza una sau mai multe propozitii. Ex. Elevul care studiaza zilnic are rezultate."Elevul" este termenul regent(fiind substantiv)pentru subordonata atributiva"care studiaza zilnic". Propozitia principala"Elevul are rezultate" este regenta pentru atributiva.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Regenta este propozitia unde pui intrebarea, iau elementul regent este partea de propozitie(cuvantul) unde pui intrebarea

| ♥.Sagemix a răspuns:

Daca e pe partea de romana, regenta se refera la propozitia pe care o determina subordonata, iar termenul regent este termenul caruia i se pune intrebarea pentru a se stabili felul subordonatei. big grin
Asta pe parte de romana, daca te referi la altceva, scuze. big grin

| GeorgeRadu a răspuns:

Stiu ca este propozitie regenta si elementul regent asa e cum spune sagemix happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ll;