| razvanel7x a întrebat:

Am si eu o intrebare: Ce este termenul regent?

Răspuns Câştigător
| TheDarkQeen13 a răspuns:

O propozitie se numeste "regenta", atunci cand una sau mai multe propozitii subordonate depind de ea. De regula, iti dai seama de felul propozitiei in functie de cateva cuvinte/sintagma sau elemente specifice.

2 răspunsuri:
| deniix3 a răspuns:

Pai,de exemplu : E bine sa inveti. ( e bine este regenta, deoarece de ea depinde aceasta fraza, iar "sa inveti" este subordonata deoarece este introdusă prin elementul de legătura "sa") o regenta nu poate sa înceapă cu element de legătura

| Marsell a răspuns:

Iti dau eu un exemplu... Tată face turul casei. Ca să zicem... Turul termenul ei regent este ce face ..cu ea întrebi. Ce face este subordonatul iar turul e termenul regent funda?