| TheRein_Tahal_1990 a întrebat:

Care este diferența între un inventator și un inginer?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Pai in umila mea viziune, inventatorul este un creator revolutionar a unor tehnologii si/sau obiecte pe care oamenii le pot include in folosinta de zi cu zi iar inginerul este un om care se foloseste de creatiile inventatorului.El lucreaza cu ceva ce a fost deja facut de altcineva.Chiar daca este un obiect sau un plan.Ca mai inventeaza el cate o schita tehnica la cate o lucrare asta este cu totul altceva.Si eu mi-am facut schita casei, asta nu ma face inventator laughing

| flixbuster a răspuns:

Inventorul creeaza ceva nou, care nu a existat anterior. O inventie poate consuma (de exemplu) un buget de multe milioane de dolari. Asadar ai o "productie" de o unitate de produs care te-a costat milioane de de dolari - nu poti vinde asa ceva la acest pret.

Intra in scena inginerii care iau inventia si o transforma intr-un produs ce poate fi fabricat cu costuri mult mai mici pe unitatea de produs (productie de serie) si fixandu-i un pret suficient de mare (si vanzand suficient de multe unitati de produs), prin diferenta dintre pretul de vanzare si costul de fabricatie, sa poti sa-ti recuperezi milioanele de dolari investite anterior in cercetare si sa mai faci si profit pentru ca sa-ti platesti investitorii si sa ai in continuare buget de cercetare. Si o iei de la capat.

Exemplu: iPhone.

Se creeaza prototipul urmatoarei versiuni prin fel de fel de inovatii, care de care mai costisitoare.

Ca sa-l bagi in productie trebuie sa poti sa-i scazi costurile astfel incat sa-l poti vinde la un pret sa vrea sa-l cumpere cineva.

Produci telefonul, vinzi zeci de milioane de unitati, ai profituri babane, dai bani actionarilor, ai si buget de cercetare pentru anul urmator (cand o iei de la capat cu urmatoarea versiune). Cazul Apple este unul foarte fericit pentru ca produsele lor sunt fashion si lumea plateste pe ele cat nu fac (adica au o marja de profit foarte, foarte mare - insa nu oricine isi permite asta, de exemplu in lumea Android marja de profit este foarte, foarte mica).

Pe scurt:
- inventatorul creeaza o unitate de produs (nou) foarte scump;
- inginerul scade costul de productie pentru prototipul creat de inventator astfel incat sa devina vandabil.

Rolurile de inventator si inginer pot fi indeplinitie si de aceeasi persoana in faze diferite ale proiectului: cand creeaza este inventator si cand ii scade costurile de productie acelasi om joaca acum rol de inginer.