| Matei_Dragos_1905 a întrebat:

Care este diferenta la geometrie dintre urmatoarele, fiindca nu prea am inteles: [AB, [AB), (AB, AB. Am inteles ca [AB] inseamna segment, si (AB) inseamna dreapta.

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Multumita consecintelor postulatului II al lui Euclid, o dreapta are dimensiuni infinite(poate fi prelungita la infinit), drept pentru care putem identifica mai multe notiuni distincte fiecare avand cate o notatie reprezentativ.
In acest fel avem "(; )" reprezentand capatul deschis,{deci dreapta AB \ pct A, B}si "[; ]" reprezentand capatul inchis. {Deci dreapta AB, impreuna cu pct A si B.}

| Northern a răspuns:

[- punct inclus; (- opusul lui ''[''(adica nu e inclus), ca o semidreapta: finita la un capat in infinita la altul. Capish?

| RoXynuta a răspuns:

Buna![AB],(AB) sunt ambele segmente, doar ca [AB] contine capetele, iar (AB) nu le contine.[AB-semidreapa care contine originea adica pe A;[AB)-segment care il contine pe A si nu il contine pe B;(AB-semidreapta care nu contine originea adica pe A; AB-latura, dreapta, si uneori masura unui segment. Sper ca ai inteles!winking

| Matei_Dragos_1905 explică (pentru RoXynuta):

Mai astept cateva raspunsuri...

| Lucian9669 a răspuns:

Daua dr-a de georgemetrie. Ie vacanta.

| Matei_Dragos_1905 explică (pentru Lucian9669):

Esti fericit ca nu ai primit teme de vacanta o carte intreaga laughing

| BluishAngel a răspuns (pentru Lucian9669):

Georgemetrie rolling on the floor Dar gramatica limbii romane unde ai lasat-o? O dai "dr-a" si pe ea? laughing) Doar "ie" vacantawinking laughing