| falsitate a întrebat:

Care este diferenta[sunt diferentele] dintre semnele ortografice si semnele de punctuatie?

1 răspuns:
| Alecs2014 a răspuns:

Buna!
1.Semnele de ortografie: liniuta de unire sau cratima( - ), apostroful( ' ) si punctul (.) se folosesc in scris pentru a reda anumite particularitati de rostire a cuvintelor sau pentru a reda grafic unele aspecte privitoare la structura cuvintelor

2. Semnele de punctuatie : se folosesc pentru a exprima cat mai clar ideile in scris spre a fi usor intelese de catre cititor : sunt semne grafice pentru a reda in scris exprimarea orala /vorbirea ( care, in afara de gramatica, foloseste pauza, intonatia, exclamatia, dialogul, enumeratia).
Sper ca te-am ajutat!