| anonima0101 a întrebat:

Care sunt semnele de punctuatie, dar cele de ortografie?

Răspuns Câştigător
| AndreeaSaZicem a răspuns:

Semnele de punctuatie sunt: punctul - care culmineazǎ cu valori ortografice, semnul intrebǎrii, semnul exclamǎrii, virgula, punctul si virgula, douǎ puncte, semnele citǎrii (ghilimelele), linia de dialog, linia de pauzǎ, parantezele, punctele de suspensie, cratima sau liniuta de unire - care ca si punctul, este folositǎ ca si semn de ortografie.
Semnele de ortografie folosite in mod obisnuit in scrierea limbii noastre sunt: liniuta de unire sau cratima, apostroful si in anumite imprejurǎri, punctul. Liniuta de unire si apostroful marcheazǎ in scris anumite particularitǎti de rostire

sau redau grafic unele aspecte privitoare la structura cuvintelor, iar punctul permite o serie mai rapidǎ si totodatǎ realizarea unei economii de spatiu.

3 răspunsuri:
| anonimspecial a răspuns:

Semnele de punctuatie: punct, virgula, punct si virgula, doua puncte, semnul intrebarii, semnul exclamarii, semnele citarii, linia de dialog, parantezele, punctele de suspensie

Semnele de ortografie: cratima ( linuita de unire ), apostroful si punctul ( la prescurtari )

| elninoema a răspuns:

Pune o lingura langa deget si infasoaro cu o faseta sa stea degetu fix intins

| elninoema a răspuns:

Punctul, virgula, semnul intrebari, exclamarii