| tasteme a întrebat:

Care este dinferenta dintre un articol din ziar si unul din revista? ( ma refer la limbaj, tip de descriere, structura )

Se da asa ceva la examen?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur, poate sa iti pice chiar una din aceste 2. gasesti carti la librarie pentru pregatirea de examen cu toate tipurile de texte nonliterare si literare big grin. nu exista diferente intre cele care le-ai mentionat
in mare, caracteristicile lor sunt:
-expunere scrisa cu caracter publicistic, pe o tema politica, sociala, economica etc.
- limabj foarte variat, in functie de tematica si de personalitatea autorilor
- apar forme de captare a atentioei cititorilor cum ar fi titlurile sau constructiile surprinzatoare, limbajul familiar, figuri de stil, jocuri de cuvinte
- articolul de fond al unui ziar sau a unei reviste e articolul care exprima punctul de vedere al redactiei unei publicatii periodice in cele mai imp probleme ale actualitatii
- folosirea lb literare e obligatorie
- temele abordate in articole intereseaza un public destul de numeros. cam astea ar fi
sper ca te-am ajutat big grin
succes!

1 răspuns:
| cinnamon a răspuns:

Nu e nici o diferenta. sunt articole. Nu stiu la ce examene te referi, dar se poate da stilul publicistic