| anonim_4396 a întrebat:

Care este formarea ionului fierului? Vreau explicatie completa DETALIATA, cu orbitali si explicatia acestora. Vreau sa inteleg. puppy dog eyes. OFER FUNDA SI VOT. :***

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns care te-ar putea ajuta, dupa parerea mea ionul feros se obtine daca atomul de Fe cedeaza cei doi electroni din substratul 4s. Iar daca din configuratia electronica a ionului feros este cedat si un electron din substratul 3d(din cei sase cati sunt acolo), atunci obtinem ionul feric. Verifica si tu. Bafta!

1 răspuns:
| harciog a răspuns:

Este vorba cred ca despre o cedare 2 electroni astfel incit sa se transforme in ion bivalent (feros)si cu 3 electroni in trivalent(feric).Nu sint sigur insa ca a trecut atita timp.