| pitilalala a întrebat:

Care este formula pentru calcularea apotemei bazei unei piramide triunghiulare regulate?

Răspuns Câştigător
| JustFun01 a răspuns:

Apotema bazei este egala cu latura radical 3 supra 6. funda

| CeFaciDiseara a răspuns (pentru JustFun01):

Si la piramida patrulatera e tot asa?

8 răspunsuri:
| BBiiiaa a răspuns:

Daca te referi la apotema unui triunghi, este o treime dim mediatoare(sau inaltime pentru ca triunghiul este echilateral), adica 1\3 *(L radical din 3 )\2, unde L=latura. deci apotema bazei e L radical din 3 totul pe 6.

| ClauditzaXx a răspuns:

Latura supra 2 este formula pentru calculul apotemei bazei intr-o piramida patrulatera regulata. apotema piramidei se calculeaza cu ajutorul teoremei lui Pitagora ap la patrat egal cu apotema bazei la patrat plus inaltimea piramidei la patrat.eu asa stiu. Succes:*.

| ClauditzaXx a răspuns:

Latura supra 2 este formula pentru calculul apotemei bazei intr-o piramida patrulatera regulata. apotema piramidei se calculeaza cu ajutorul teoremei lui Pitagora ap la patrat egal cu apotema bazei la patrat plus inaltimea piramidei la patrat.eu asa stiu. sau uite un site
http://adralex.roman.rdsnet.ro/sc5roman/mate/Geometrie/PirFormule.html

| Alinush_Alin_1997 a răspuns:

Lradical din 3 supra 6

| masinadeCUSUT a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Triunghi_echilateral este acelasi lucru cu inaltimea in triunghiul echilateral.

| Baltar_Cornel_2003 a răspuns:

Apotema bazei cum se calculează