| denrazvan a întrebat:

Care este legatura iepurelui cu pastele?

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu au nici o treabă unul cu altul!

În emisfera nordică erau sărbători de primăvară, când revenea natura la viață.
Aceste sărbători au fost confiscate de creștini, sub așa zisul Paște al creștinilor!
Iepurele și legarea lui de așa zisul paște al creștinilor, este acum ceva comercial!
Iepurele este un animal real iar iepurașii mici sunt foarte simpatici, iar copii mici au tendința să se joace cu puii de iepure!

| relian a răspuns:

Legatura este aceiasi ce o are si isus cu pastele.As putea sa te intreb aceiasi chestie ce legatura are Isus cu pastele? Nici una, dar este si elbagat tot de paste.Asa probabil au bagat si unia un iepure, cine stie ce lea trasnit prin minte.Vad unia spun ca vine de la americani ca si alte sarbatori.Ei probabil vorbesc asa in lipsa de altceva.Totul vine din europa referitor la sarbatori.Valentin ala cum sa vina din america.dar na fiecare poate sa isi dea cu parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Iisus se scrie cu 2 de „i"
isus (cu un singur„i") inseamna magar.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa scrii si cu 9 de i daca vrei, nu te opreste nimeni. Apoi ce spui tu probabil ai auzit la radio sant ca se scrie cu 2 de i? Esti cumva lingvist, ori stii tu ca se scrie asa? In primul rind aia nu folosesc alfabetul latin ca numele sa il poti scrie asa cum il scriu ei.Asta odata. Apoi in ebraica isus nu inseamna nicidecum magar, vorbesti si tu sa nu adormi. Daca era o chestie de pronuntie mai ziceam dar nici asa nu este. Daca pronunti Isus cu un i ori cu 2 de i nu inseamna ceva diferit.Pe de alta parte daca asculti pe evrei cind pronunta nici nu pronunta isus, asa ca scrii cu 1 sau cu 2 ori cu 9 de i tot incorect este.Ce spui tu ca inseamna magar ai vazut la unia si ai spus si tu ce zic ei, adica cu alte cuvinte daca cineva spune o balarie de ce sa nu o spui si tu, sa o duci mai departe.Si uite asa se umple tara de balarii.Cind faci o astfel de afirmatie ca isus inseamna magar cauta si vezi daca acel nume semnifica ceva in acea limba si vezi daca intr-adevar asa este, apoi poti veni si spune ceva sigur, nu povesti auzite asa din ureche in ureche.Si nu in ultimul rind sa nu uit aici se discuta un subiect care nici pe departe nu tinea de vreo limba, gramatica sau mai stiu eu ce chestii.Vezi ca se pare este si o categorie pe aici nu mai stiu daca limba romana, in sa daca tot te ocupi cu corectari pe aici fa o incercare si propunele celor de aici sa faca o categorie cu gramatica limbi romane ori stiu si eu limbi straine si acolo poti discuta pe teme de genul asta.Numai bine si laso mai usor cu radioul ala de pe sant ca nu da bine.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Ca toate sărbătoriile, mai mult pentru comercializare, cică au inventat şi legende, cu treaba asta.
Numai Bine.

| OhGodWhy a răspuns:

Niciuna iepurele este total comercial
Nu are nici o legatura cu pastele

| StefaniaM a răspuns:

Ce legatura...afacerile!

| ZeHelp a răspuns:

Americanii inventeaza lucruri intotdeauna si noi ne luam dupa ei...

| ѕмιℓєє a răspuns:

Https://www.google.ro/......Https?/url

Asta am găsit, dar eu nu cred că are vreo legătură.

| Ralucutza15 a răspuns:

Asa este traditia.Fiecare sarbatoare cu simbolul ei.winking

| CISCO a răspuns:

Deci traditia vine din Romania cand banel nicolita a dat autogol cu real madrid fanii sareau de bucurie si aruncau cu morcovi si iepurasi in el si la tigani le este frica de iepuri sau sosoi pe tiganeste si a luat-o la fuga si de atunci de Paste copii cred in iepurele lu' Banel

| AlexVizitiu a răspuns:

Cica a aparut in Germania.Iepurele e simbolul fertilitatii si Pastele e o perioada a fertilitatatii sau ceva de genul.Eu personal nu vad nici o legatura.

| PartyClatita a răspuns:

Este o legenda in care spyne ca o zeita, iarna, mergea pe camp si gasise o gaina bolnava, aproape moarta... A duso acasa si a pastrat-o pana la pasti, si exact in prima zi de paste s-a transformat intr-un iepure. Mai sunt multe povesti si legende dar eu tiam povestit-o pe astawinking

| AlexandraCătălina a răspuns:

E o metodă comercială adusă din america, exact ca și Valentine's Day sau Halloween, pentru a vinde mai multe lucruri. Nu au nicio legătură reală. Sper că ți-am fost de ajutor. Fundă? puppy dog eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraCătălina):

Traditia este importata din Franta. Se spune ca in Franta in trecut, cu ocazia Pastelui, parintii le ascundeau copiilor cadourile prin casa iar ei (copii) trebuiau sa topaie peste tot ca sa le gaseasca, fiind comparati cu niste iepurasi. De aici a pornit totul.

| 000TeoDora12 a răspuns:

E ceva din Germania, in nu stiu ce povesti de acolo era un spirit care simboliza bogatia, belsugul si renasterea care a fost asociat cu un iepure. Nu stiu sigyr, asta am auzit azi dimineata la radio

| edy09b a răspuns:

Iepurele nu are nici-o legătura cu pastele happy... acest iepuraș a apărut în america, pentru a strânge bani.